DTM, neboli Digitální Technická Mapa, je v podstatě interaktivní geodatabáze, která je malým světem plným informací. Tato mapa nám říká tři základní věci: Zaprvé, co všechno se nachází v zastavěném území obcí, od silnic až po vodovodní šoupata v zemi. Zadruhé, jak je to všechno prostorově uspořádáno. A za třetí, kdo je vlastníkem dané infrastruktury a na koho se obrátit v případě potřeby vyjádření o existenci sítí. DTM je neocenitelná pro všechny, kdo se podílejí na rozvoji našich měst a obcí.
Takže když se podíváme na DTM, uvidíme dva hlavní typy informací. Prvním jsou veškeré objekty a zařízení, která nám pomáhají každý den fungovat, jako jsou silnice, mosty nebo trafostanice, ale i vodovody, kanalizace, a ostatní nadzemní i podzemní inženýrské sítě. Druhým jsou „základní prostorové situace“, což je vlastně seznam všeho, co tvoří skelet místa, kde žijeme. To zahrnuje vše od budov a parků až po stávající komunikace, jako jsou cesty a železnice.
A jak nám to všechno pomáhá? Kromě toho, že je to skvostný nástroj pro urbanisty a architekty, může zjednodušit a urychlit procesy jako povolování staveb a přípravu investičních projektů. Také zefektivní spoustu operací ve veřejné správě, protože všechny potřebné údaje jsou shromážděny na jednom místě. Je to jakýsi jednotný „datový poklad“, který nám pomůže být v každodenním životě efektivnějšími.
Prostorová data se významně mohou lišit dle jejich stavu a formátu zpracování a účelu, za jakým byla pořízena. Paušálně tedy nelze říct, jak bude převod jednotlivých typů dat náročný, dokud je naši odborníci neuvidí.